Windows 10 activation keys for sale in Microsoft Store. At the first glance on such cheap Windows 10 serial keys sale, you'll be shocked, but it's true Office Professional Plus 2016 Key Windows 10 product Key sale buy Windows 7 Key parajumpers outlet parajumpers sale http://www.canadagoosestore.be/ parajumpers sale

Zihni İpek (Baba)

0

zihni-ipek-baba-kimdir-1

Zihni İpek, Türkiye’nin en büyük uyuşturucu ve silah kaçakçılarından biridir. Yeraltı dünyasında ‘Baba‘ olarak da bilinmektedir.

Özellikle 1970’li yıllarda çok büyük bir uyuşturucu ağı kuran mafya babası Zihni İpek, adam kaçırma olaylarıyla da sık sık adından söz ettirmiştir. İstihbarat tarafından hazırlanan suç raporlarında da kendisinden ‘Baba’ olarak bahsedilmiştir.

1987 yılında yakalandığında, doktorların kanser teşhisi koyduğu öne sürülmüş ve bu yüzden ”Ben tükenmiş bir adamım. Yakalamakla beni kurtarmış oldunuz. Eyvallah!” demiştir.

Resmi olarak iştigal ettiği bazı suçlar şu şekildedir:

• Uyuşturucu ticareti
• Kasten mala zarar verme
• Kasten adam yaralama
• Ruhsatsız silah kullanımı
• Çek – senet işleri
• Hürriyeti tehdit
• Suç örgütü kurmak

‘Birinci Babalar Operasyonu’ olarak bilinen 11 yıl ara ile düzenlenen iki operasyonun ilk ayağında Mustafa Uğurlu, Ali Bezal, Muhammet Akil Çubukçu ve Hacı Mustafa Özkan ile birlikte gözaltına alınmıştır. Milli İstihbarat Teşkilatının başta gelen isimlerinden Mehmet Eymür‘ün hazırladığı raporda, ülke tarihinin en büyük kaçakçılarından biri olarak kayıtlara geçmiştir.

1998 yılında kendisine uyuşturucu temin eden Süreyya Yıldırım’ı bir anlaşmazlık sonucu vurmuştur. Olayın hemen ardından kendisine ait olan tüm iş yerleri ve evlerinin, emniyet güçleri tarafından incelenmesi sonucunda, Süreyya Yıldırım’a ateşlenen silah Zihni İpek’in evinde bulunmuştur. Tüm kanıtlara rağmen suçu Zihni İpek‘in damadı olan Şenol Camcı üstlenince emniyet güçleri daha kapsamlı bir araştırma yapmak zorunda kalmıştır. Baskılara dayanamayan Şenol Camcı, asıl failin kayın pederi Zihni İpek olduğunu itiraf etmek zorunda kalmıştır. Şenol Camcı verdiği ifadede; kayın pederi Zihni İpek’in, Süreyya Yıldırım’a satması için verdiği uyuşturucunun karşılığı olan parayı teslim etmemesi nedeniyle silahla vurduğunu dile getirmiştir.

2004 yılının Mayıs ayında, İstanbul – Bahçeşehir’de Jandarma tarafından yapılan operasyonda, 4 adamıyla birlikte sevkıyatını yaptığı 20 kilogram eroinle suçüstü yakalanmıştır.

2007 yılında, iki ayrı adam kaçırma suçlamalarıyla karşı karşıya kalan Zihni İpek, kısa süre sonra yapılan özel bir operasyon ile gözaltına alınmıştır. Özgür Yetim isimli şahıs, İpek tarafından silahla gasp edildiğini iddia etmiştir. Suçlamalara paralel olarak yürütülen operasyonlar neticesinde 3 adet kurusıkı silah, 10 adet değişik çap ve ebatlarda gerçek silah, söz konusu silahlara ait 9 adet dolu şarjör, 2 adet sahte çek, 2 adet senet, 2 adet sahte pasaport, bir miktar eroin, 1 adet telsiz ve 1 adet BMW marka araç ele geçirilmiştir. Zihni İpek, örgüt kurmak, gasp ve ruhsatsız silah bulundurma suçlarından dolayı 10 yıldan fazla hapis cezası almıştır. Kendisi dışında öz oğlu İhsan İpek ve damadı Şenol Camcı’nın da aralarında bulunduğu 7 adamı, İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 1 ila 13 yıl arasında değişen sürelerle hapis cezalarına çarptırılmıştır. İşin en ilginç tarafı ise; ceza almalarına neden olan Özgür Yetim isimli şahısın, Hollanda ve Türkiye arasında ticaret gerçekleştiren uyuşturucu kaçakçısı olmasıdır. Aynı durum, ‘Özgür Yetim Davası’ndan bir kaç sene önce yaşanan ‘Buğracan Harman’ın Kaçırılması’ olayında da gerçekleşmişti. Nitekim, Buğracan Harman’ın babası Nihat Harman da uyuşturucu kaçakçısıydı.

BabaZihni İpek, yaşamına ceza evinde devam etmektedir.

Paylaş.