302 Found

Found

The document has moved here.

Savaş Kibar

0

mafya-silahi-1

Ülkemizin medyatikleşmemiş mafya babalarından biri olan Savaş Kibar, 1965 yılında Kocaeli’de dünyaya gelmiştir.

Kibar halen, doğduğu ve büyüdüğü şehir olan Kocaeli’de yaşamını sürdürmektedir. Bir diğer Kocaeli’li mafya olan Hadi Özcan‘la yakınlığı ile bilinir.

Türkiye çapında tanınmasa da, Kocaeli’de 1997’deki Hyundai Plaza ve 1998’de Beller Petrol İstasyonu çatışmaları ile  adından sık sık söz ettirmiştir ve şehirde geniş bir kesim tarafından tanınmaktadır.

Savaş Kibar’ın 1997 yılında kurşunladığı Hyundai Plaza’nın sahibi İbrahim Aracı, yerel gazetelere;

”İzmit’te çete varsa en büyük mafya benim! Benimle hesabı olan işyerime saldırmaz. Benim arabam belli bilmem neyim belli, gelir onu tarar. Benim kimseye bedavadan verecek tek kuruşum yok. Onlara vereceğim parayı 300 işçime dağıtırım daha iyi. Saldırganların kim olduğunu da bilmiyorum fakat bu işi üç gün içinde devlet çözemezse ben çözeceğim.” şeklinde açıklama yapmıştı.

İbrahim Aracı’nın demecinden sonra da Savaş Kibar açıklama yapma gereği duyarak;

”İbrahim Aracı, devleti soyan, yetim hakkı yiyen Halil Bezmen’in piyonudur. Kızkardeşi Ayşe, Bezmen’in avukatıdır. Kendisinden diyet istedik vermedi. Kendisinden bunun hesabını soracağız. Bizim istediğimiz 1.000.000 dolar, kendisinin haksız yere kazandığı servetin yanında hiç birşey değil. Polis, suçsuz yere bazı kişileri gözaltına almıştır. Bizim namuslu insanlarla işimiz yok ve olamazda…” diyerek cevap vermişti.

Kibar, Kocaeli’nin merkezinde yani İzmit’te de birçok kez silahlı çatışma olayına adı karışmıştır. Bunlardan birtanesi de ünlü mafya babası Hadi Özcan’ın kurşunlama olayıdır. 2006 yılında -nedendir bilinmez ama- yine Hadi Özcan’ın kurşun yağmuruna tutulduğu Yahya Kaptan ilçesinde bulunan yolun 200 metre ilerisinde, bu kez Savaş Kibar sağ kolu ve kimliği belirlenemeyen 2 kadının içinde bulunduğu ‘Seat’ marka araç 9 farklı bölgesinden kurşunlandı. Yaşanan çatışma da Savaş Kibar kolundan ve bacağından yaralandı. Yapılan incelemelerde, açılan ateşin ‘Kalaşnikof’ cinsi otomatik silahla yapıldığı belirlenmiştir.

Olay sonrası konuyla ilgili açıklama yapan Savaş Kibar;

”Başımıza çok üzücü bir olay geldi. Ben kendimi gayet iyi hissediyorum. Kimseyle aramızda bir husumet – düşmanlık yoktu. Olayı kimin yaptığını ve niçin yaptığını bilmiyorum. Fakat emniyet yetkililerine güveniyorum ve inanıyorum. Olayın failleri en kısa sürede yakalanacaktır.” demiştir.

Kendisiyle ilgili iddia edilen suçlardan bazıları şunlardır:

• Kasten adam yaralama
• Haraç kesme
• Çek – senet işleri

Uzun süredir çete liderliği suçundan dolayı mahkemeleri süren Savaş Kibar, sağ kolu olarak bilinen Volkan Acar ile birlikte 2013 yılında 33 yıl hapse mahkum edilmiştir. Dosya onanmak için bir üst mahkemeye gönderilince cezası 18 yıla düşürülmüştür.

Paylaş.