400 Bad Request
400 Bad Request
Please forward this error screen to 109.203.124.146's WebMaster.

Your browser sent a request that this server could not understand:

  • (none)/gsfc8.txt (port 80)

Oral Çelik

0

mafya-silahi-1

Ünlü mafya babalarından Oral Çelik, Malatya doğumludur.

İpekçi suikasti ve Papa suikasti gibi davalarının kilit ismi durumunda bulunan kanun kaçağıdır. Çelik, 1985 yılında İsviçre ülkesinde, 1986 yılında ise Fransa ülkesinde tutuklanmıştır.

1991 senesinde zamanın Türk Hükümeti tarafından iadesi istenmiştir. 1993 yılında İtalya ülkesine, 1996 yılının 4 eylül günü ise kendi isteğiyle Türkiye’ye iade edilmiştir.

İddialara göre büyük baron Abdullah Çatlı’nın beraat ettirileceği yönündeki güvencesi ile Türkiye’ye dönen Oral Çelik, 1997 senesinde yargılandığı İpekçi suikasti davasında tanığın kendisini teşhis edememesi, Nevzat Yıldırım cinayeti davasında da dosyaların şüpheli nedenler ile kaybolması gerekçeleriyle tahliye edilmiştir.

Bir dönem Malatyaspor Kulübü başkanlığına seçilmiştir. Çeşitli iddialarla hakkında üç ayrı konudan dava açıldı. 2002 yılındaki erken seçimlerde Malatya şehrinden bağımsız milletvekili adayı oldu. Yapılan iddialara göre ”Mehmet Özbay” kod adlı Abdullah Çatlı ile Mehmet Ali Ağca’yı hapishaneden kaçırmıştır.

Oral Çelik eski ve sözü saygı gören büyük mafya babalarındandır. Oral Çelik genel olarak ”korkutarak zorla senet ve para tahsil etme” suçlarından gözaltına alındı ama neredeyse her zaman sadece 1 gün gözaltına alınıp serbest bırakılmıştır.

Paylaş.