302 Found

Found

The document has moved here.

Nesim Malki

0

nesim-malki-kimdir-1

Türkiye’de adı duyulmuş ünlü mafya babalarından olan ülkemiz yahudilerinden Nesim Malki, 5 Temmuz 1952 tarihinde Edirne’de dünyaya geldi. Genel olarak yeraltı piyasasında işadamı ve tefeci olarak bilinir.

Bursa şehrindeki Tunca Tekstil firmasının eski sahibi olan işadamı ve tekstilci Malki, büyük işadamlarına faizle geri verilmesi şartıyla sıcak para vererek tefecilik yapmasıyla tanınmaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetin’de 1993 senesinde Tunca Bank’ı kurdu ve Genel Müdürlüğüne zamanın batmış olan bankalarından Emlak Bank’ın eski Genel Müdürü Şükrü Karahasanoğlu‘nu getirmiştir. Aradan az bir zaman geçtikten sonra ise Bank Indosuez Türkiye’yi satın almıştır. Fakat sözkonusu bu satış devletin ”Hazine” engeline takılmıştır.

Bu sırada ünlü baron Malki, 1995 yılının 28 Kasım günü Bursa şehrindeki ünlü Özdilek Alışveriş Merkezi’nin önündeki trafik ışıklarının hemen yan tarafında düzenlenen ve faili hala bulunamayan cinayette ateş altında kalarak feci şekilde can verdi. Nesim Malki’nin tüm tehditlerine rağmen onu dinlemeyerek Sümerbank ihalesine giren ve 103.7 milyon $’a satın alan Hayyam Garipoğlu’nun evi ve işyerleri, cinayetten hemen sonraki günlerde oldukça büyük çapta baskınlar yesede, emniyet ve istihbarat yetkilileri tarafından herhangi bir ize rastlanmamıştır. Bu olayların akabininde Nesim Malki cinayetiyle ilgili olarak yakalanan ilk kişi olayın başında şüpheli olarak bile gözaltına alınmayan Mehmet Sümbül ismi olmuştur. (Azmettiricisi hala Hayyam Garipoğlu olarak tahmin edilse de resmi olarak böyle bir şey yoktur.)

Ünlü baron Nesim Malki, ölmeden bir süre önce şimdiki Trabzonspor başkanı Sadri Şener‘in ağır şekilde iflasına neden olmuştur ama daha sonra Sadri Şener tekrar işlerini düzeltmeyi başarmıştır.

Nesim Malki’den birkaç gün önce kurşunlanan Yener Kayan isminin de Malki ile çeşitli ilişkileri olduğu, bazı önemli tekstil firmalarının hisselerinin işlemlerini alıp – sattığı iddia edilmiştir.

Paylaş.