Windows 10 activation keys for sale in Microsoft Store. At the first glance on such cheap Windows 10 serial keys sale, you'll be shocked, but it's true Office Professional Plus 2016 Key Windows 10 product Key sale buy Windows 7 Key parajumpers outlet parajumpers sale http://www.canadagoosestore.be/ parajumpers sale

Mustafa Bayram (Vanlı Mustafa)

2

vanli-mustafa-bayram-kimdir-1

Mustafa Bayram 1938 yılında Van’ın Başkale ilçesinde doğmuştur. Yaklaşık 3 milyon nüfuslu Ertuşi Aşireti’nin Şerefan kolu lideridir.

Türkiye’nin Doğu bölgesinde faaliyet gösteren en büyük mafya babalarından biri olan ‘Vanlı Mustafa‘ lakaplı Mustafa Bayram‘ın 13’ü erkek 4’ü kız olmak üzere 17 çocuğu vardır. Kendisi gibi yakın çevresi de yasa dışı işlerle uğraşmıştır. Şöyle ki; ABD’nin uyuşturucu kaçakçılığı faaliyetlerinde en tehlikeli 4 isim arasına aldığı, 13 yıl kırmızı bülten ile aranıp 2003 yılında yakalanan ‘Baronların Baronu’ lakaplı Cumhur Yakut, Mustafa Bayram’ın damadıdır.

Bir dönem müteahhitlik işi ile uğraştı. Ticaretten sonra siyasetle ilgilendi ve 1995 – 1999 yıllarında ANAP ve FP’den Van Milletvekili seçildi.

Suç dosyası bir hayli kabarık olan Mustafa Bayram‘ın öncelikli suç alanı uyuşturucu kaçakçılığıdır.

1979 yılında Van’da üzerinde 8,8 kg eroin ile yakalandı. 8 kişinin tutuklandığı olayda ayrıca 584 kg eroin ham maddesi de ele geçirildi.

1980 yılında 5 kg eroin’in sahibi olduğu iddiasıyla Kilis’te tutuklandı.

1983 yılında Van’da 2,5 kg eroin’in sahibi olduğu iddiasıyla 12 akrabası ile beraber gözaltına alındı.

1986 yılında İstanbul’da 20 kg eroin satışı yaptığı gerekçesiyle 3 adamıyla beraber yakalandı ama kanıt yetersizliğinden dolayı birkaç gün sonra serbest bırakıldı. Yine 1986 yılında 20 kg eroin ile yakalandı. Kendisiyle beraber yakalanan Halil Havar isimli şahıs ile birlikte tutuklanarak cezaevine gönderildi.

1987 yılında İstanbul’un Beşiktaş semtinde 7 kg eroini satmaya çalıştıkları gerekçesiyle Bayram ve 8 adamı gözaltına alındı.

1988 yılında Van – Başkale’de yaklaşık 9 kg uyuşturucunun satışına aracılık ettiği iddiasıyla düzenlenen operasyonda firar etti fakat Bayram’ın 4 adamı yakalandı.

1994’te yine Van’da 63 kg eroin ile ilgili açılan davada Mustafa Bayram hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı ve uzun süre arandı. Oğlu Levent Bayram ise anında tutuklanarak cezaevine gönderildi.

1997 yılında Van’da araç parkı tartışması sebebiyle, Bayram’ın da olaya karıştığı bir çatışma çıktı. Çatışmada Yakup İnce adlı bir kişi öldü, Salih İnce adlı şahıs ise yaralandı. Yapılan incelemelerde olayda hayatını kaybeden Yakup İnce’nin gözüne isabet eden kurşunun Bayram’ın silahından çıktığı belirlendi. Bayram hakkında ‘adam öldürmek’ suçundan 30 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Bayram’ın dokunulmazlığının kaldırılması için hazırlanan dosya TBMM’ye gönderildi.

1999 yılında İstanbul – Üsküdar’da 1 milyon $ değerindeki ‘Başsız Venüs’ heykelini satmaya çalışan Komiser Kadir Yılmaz, Polis Memuru Dursun Aydın ve Bayram’ın adamı Ahmet Cevat Ağalar yakalandı. Heykelin alıcısının Mustafa Bayram olduğu tespit edildikten sonra yine başka bir dosya hazırlanarak TBMM’ye gönderildi.

Son olarak 2001’de yine İstanbul – Üsküdar’da Bayram’ın ismi, yeğenine ait olduğu öne sürülen 2 adet ‘Picasso’ tablosunun yasa dışı satışı sırasında düzenlenen operasyona karıştı ve bu olaydan hemen sonra dokunulmazlığının kaldırılması hızlandırıldı.

2004 yılında üzerine atılı suçlamalar ve davalardan dolayı bir süre Van Kapalı Cezaevinde tutuklu olarak kaldı, 2005 yılında tahliye edildi.

Milletvekilliği sonrasında da hakkında davalar açılan Bayram, son olarak 2011 yılında karara bağlanan suçlarından açılan davada diğer çete liderleri olan Haşmet Celil Bilici ve Remzi Şahin ile birlikte 28’er yıl hapis cezası almıştır.

Oğlu olan eski Edremit Belediye Başkanı Hecer Bayram’da 2004 yılında ‘Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, yönetmek ve silahlı isyan çıkarmak’ suçlarından dolayı görevden alınmıştır. Yine aynı yıl içerisinde uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan diğer oğlu Hamit Bayram, Van Bölge Trafik Denetleme Müdürlüğü’nü basan adamları tarafından kaçırıldı. Uyuşturucu operasyonunda yakalanan Hamit Bayram’ı kaçırmak isteyen bir grup çete üyesi, Van Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nü bastı. Bölgedeki emniyet güçlerinin yetersiz kaldığı olay sırasında kaçmayı başaran Hamit Bayram ile 7 adamı kısa süre sonra yakalanıp gözaltına alındı.

Mafya babası Mustafa Bayram’ın resmi olarak iştigal ettiği suçlar şu şekildedir;

  • Suç örgütü kurmak ve yönetmek
  • İhaleye fesat karıştırmak
  • Cinayete azmettirmek
  • Tarihi eser kaçakçılığı

Türkiye’de bulunmayan Bayram hakkında yakalama emri çıkartılmış ve halen aranmaktadır.

Paylaş.

2 yorum

  1. Aras yiğit tarafından

    MUSTAFA BAYRAM BİR LİDER BIR ASALET BIR EMRIYLE MILYONLAR KURBAN OLUR YIĞİTLİĞİNE GELMİŞ GEÇMIŞ HZ HAMZADAN SONRA EN CESUR INSANDIR KIMSEYE BOYUN EĞMEYEN ZALİME ZULME KARŞI HZ ÖMERIN ADALETI GIBI HZ HAMZANIN KILICI GIBİ KESKIN OLMUŞTUR BEN SENI TANIDIĞİM İÇİN ÇOK MUTLUYUM ALLAH SENİ BİZİM BAŞIMIZDAN EKSIK ETMESİN KEŞKE HEP GENÇ KALSAYDIN KEŞKE SENİ ESKISİ GIBI GORSEK MILLETIN KAHRAMANISIN SEN ALLAHIM YARDIMCIN OLSUN DARDA KALMAYASIN AŞIRETLERE AĞALARA ZULUMCULARA ZALİMLERE DIZ COKTURMUŞ YIGIT ADAM KAHRAMAN ADAM KELIMLER BILE KIFAYETSIZ KALIYO MUSTAFA BAYRAM DEMEK ADAM.DEMEK YIGITLIK DEMEK CESURLUK DEMEK

  2. Hasan basan tarafından

    Amk adam ürettiği uyuşturucu ile binlerce genci zehirlemis sen Hz Ali Hz Hamza ile kiyasliyorsun.bence git akıl sağlığını kontrol ettir. Adam gibi adamlar alnının teriyle evine helal para ile ekmek goturenlerdir. Kula kul olmak senin yaptığın,menfaatçi çıkarcı asalak