302 Found

Found

The document has moved here.

Mehmet Şirin Aksoy (Şirin Baba)

5

mehmet-sirin-aksoy-kimdir-1

Türkiye’nin en eski mafya babalarından ‘Şirin Baba‘ lakaplı Mehmet Şirin Aksoy, 1964 yılında Mersin’in Tarsus ilçesinde dünyaya gelmiştir. ‘Şirinler Çetesi‘nin lideridir.

Ekrem Aksoy, Kadir Aksoy ve Mehmet Emin Aksoy kardeşlerin ağabeyidir. Gençlik yıllarında Adana’da tombalacılık yaparak geçimini sağlamıştır.

1993 yılında Ankara’da sevgilisini vurup, ayağını kullanamaz hale getirmesinden dolayı 13 yıl ceza aldı ama yakalanamadı. İstihbarat güçleri tarafından her yerde aranan Aksoy, uzun süre Ercan Korkmaz ismiyle sahte Subay kimliği kullanarak bir süre saklanmayı başarmıştır. Fakat 1997 yılının yaz aylarında Adana Emniyet Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ve 7 gün süren özel operasyonlar sonucunda yakalanarak cezaevine gönderilmiştir.

1998 yılında Muğla’da Ölü Deniz’in temizlenmesi ihalesine de adı karışmıştır. Bu ihalede ‘Tarzanlar Çetesi’ ile karşı karşıya geldi ve rakip çetenin lideri olan İskender Gürler ve adamı Ali Rıza Yılmaz öldürüldü. Mehmet Şirin Aksoy‘un işlediği iddia edilen cinayetler, tetikçileri tarafından üstlenilmiştir. İskender Gürler ve Mehmet Şirin Aksoy‘un büyük husumetinden dolayı Adana ve İzmir’de yaşanan çatışmalarda toplamda 10 kişi yaşamını yitirmiştir fakat yeterli kanıt bulunamamasından dolayı asıl şüpheliler serbest bırakılmıştır.

2000 yılında gerçekleştirilen başarılı operasyonda kimliği açıklanmayan bir Binbaşı ve kardeşi Ali Aksoy ile toplantı halindeyken yakalanmıştır ve böylece ‘Şirinler Çetesi’nin çökertilmesi sağlanmıştır. Ayrıca Erhan Kocaman isimli bir Astsubay da çete üyelerine boş askeri kimlik verdiği için gözaltına alınmıştır. Yapılan operasyonlarda 1 kalaşnikof marka uzun namlulu silah, 3 adet el bombası, 101 adet kalaşnikof mermisi, 4 adet şarjör, 8 adet tabanca, 135 adet tabanca mermisi, 2 adet el telsizi, çok sayıda sahte nüfus cüzdanı, Polis ve Astsubay kimliği ile 4 adet kelepçe, bol miktarda cep telefonuyla 1 adet böcek (dinleme cihazı) ele geçirilmiştir. Operasyonlar sonucunda Murat Akdoğan, Şükrü Kocaman, Kemal Öztürk, Adem Akkaya, Mustafa Coşkun Özçakmak, Rıdvan Demir, Aziz Aslan, Murat İşçi, Caner Güllendi ve emekli Başkomiser Ali Kör gibi isimler de tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir.

2000 yılının Kasım ayında kardeşi Ali Aksoy ve 3 adamı Adana E Tipi Kapalı Cezaevi’nde isyan çıkarmıştır. Koğuşlardaki diğer tutuklu ve hükümlüler de Ali Aksoy’un kışkırtması neticesinde isyana katılmıştır. 21 gardiyanın rehin alındığı olaylarda cezaevi güvenliğinin sağlanması amacıyla bölgeye çok sayıda takviye Jandarma ve Çevik Kuvvet ekipleri gönderilmiştir.

2001’de sonuçlanan büyük davada Aksoy’un 6 adamı çeşitli sürelerde cezalar alırken, kendisi de 24 yıla mahkum oldu. Çete yakalandığında dönemin Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican, ”Bu çete ‘Söylemezler’den de daha büyük bir çeteymiş” açıklamasını yapmıştır.

Resmi kayıtlara göre iştigal ettiği bazı suçlar şunlardır:

  • Adam kaçırma
  • Çek – senet tahsilatı
  • Gasp
  • İhaleye fesat karıştırma

Aksoy halen cezaevinde yaşamını sürdürüyor.

Paylaş.

5 yorum

  1. Memleket çocugu tarafından

    Şirin amca bu memleketin en ağır ve en adetli ismidir kendisinin ve ailesinin işi gücü rast gelsin bir çok aile ler çol çocuk genç sayelerinde evine ekmek götürüyor çok iyi insanlardır dinlerine çok bağlı insanlardır devletin şirin amcaya yaptığı haksızlıklar yeter artık son kabadayı ŞİRİN BABA

  2. Öuammer tarafından

    Ahmet tekin Baykal abimi ben yıllar evvel kuş adasın da gördüm. E tanımıyordum selamlaştık Babacan abi. Hazreti allah yar ve yardımcısı ol sun