Windows 10 activation keys for sale in Microsoft Store. At the first glance on such cheap Windows 10 serial keys sale, you'll be shocked, but it's true Office Professional Plus 2016 Key Windows 10 product Key sale buy Windows 7 Key parajumpers outlet parajumpers sale http://www.canadagoosestore.be/ parajumpers sale

Mehmet Ali Ağca

0

tetikci-mehmet-ali-agca-kimdir-1

Mehmet Ali Ağca 9 Ocak 1958 yılında Malatya şehrinde dünyaya gelmiştir. Türkiye’de 1979′da Abdi İpekçi suikasti, ayrıca 1981 yılında ise Papa II. Jean Paul‘e suikast girişiminde bulunması ile uluslararası kamuoyunda ”Tetikçi” olarak anılmaya başlandı.

Malatya iline bağlı Güzelyurt ilçesindeki Hekimhan köyünden, Ağcaoğulları’ndan olan Mehmet Ali Ağca, 1976 yılında İstanbul İkitisat Fakültesi 2. sınıftayken adı çeşitli olaylara karışmıştır.

1979 yılının Şubat ayında (1 Şubat) Milliyet gazetesi başyazarı Abdi İpekçi’ye düzenlenen suikastin baş faili olarak, olaydan beş (5) ay sonra 25 Haziran 1979 tarihinde yakalandı. Güvenlik güçlerinin ek gözaltı süresi istemesine rağmen bu talep reddedildi ve Maltepe askeri cezaevi’ne konuldu. (Zaman gazetesinde Taha Kıvanç müstear adıyla yazan Fehmi Koru’ya göre Abdi İpekçi kendisinin de içinde bulunduğu mason locasından birinin Türkiye’ye yapılan silah kaçakçılığı ile ilgili olduğunu bulmuş, bu yüzden öldürülmüştü.) Abdi İpekçi’nin son yazısı silah kaçakçılığı üzerine olmuştu. Cezaevinden 6 ay sonra 23 Kasım 1979 tarihinde, adı Susurluk Kazası ile gündeme gelen ünlü mafyalardan Abdullah Çatlı’nın da aralarında bulunduğu iddia edilen bir mafya grubunun yardımı ile kaçırıldı ve Bulgaristan ülkesine geçti. Gıyabında ölüm cezasına çarptırıldı.

13 Mayıs 1981 yılında, Papa II. Jean Paul’e suikast düzenleyen Mehmet Ali Ağca’nın suikast soruşturması boyunca yüz yirmi sekiz (128) kez ifadesi alındı. Bu olay zamanında dünyada çok büyük yankı uyandırmıştı. 22 Mart 1986 tarihinde, İtalya’da ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır. Vurulmasından dört gün sonra kendisini vuranı affettiğini bildiren Papa II. Jean Paul, Mehmet Ali Ağca’yı 27 Aralık 1983 tarihinde bizzat İtalyan cezaevinde ziyaret etmiştir.

2000 senesinin Haziran ayında, dönemin İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi’nin affını onaylamasıyla Türkiye’ye iade edilmiştir. Sadece gasp suçundan Türkiye’ye iadesi kararlaştırılan Mehmet Ali Ağca’nın Abdi İpekçi cinayetinden tekrar yargılanmasının mümkün olmadığı açıklandı.

Mahkeme içinde; ”Ben Abdi İpekçi’nin katili değilim. Sadece aktörlük yaptım” açıklamasını yaparak kafaları karıştırdı. Her duruşmasından sonra gazetecilere mektup dağıtan Mehmet Ali Ağca, Vatikan’a da tehdit savurarak hesap soracağını ileri sürdü. Ağca, ”Katolik olmam için Vatikan bana 50 milyon dolar, özgürlük ve kardinallik önerdi.” iddiasını ortaya attı.

Ağca’nın İpekçi cinayetinden aldığı idam cezası 1991 senesinde yürürlüğe konulan İnfaz Yasası gereği 10 yıl olarak hapse çevirilmişti. Kadıköy ilçesinde iki ayrı gasp ve soygun suçlarından aldığı toplam 36 yıl ağır hapis cezasıda, kamuoyunda ”Rahşan Affı” olarak bilinen Af Yasası nedeniyle 7 yıl 2 ay hapse çevrilmişti. 12 Ocak 2006 yılında serbest bırakılmıştır.

Adalet Bakanlığı bu olaylara resmi olarak itirazı üzerine, Yargıtay tahliye kararını oybirliğiyle bozdu ve bu süreçten sonra Mehmet Ali Ağca 20 Ocak 2006‘da tekrar tutuklanarak, İstanbul’daki Kartal H Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

18 Ocak 2010‘da cezasını tamamlayarak hapisten çıktı. Ağca, senelerdir üzerinden çıkarmadığı aynı mavi kazağının özgürlüğü temsil ettiğini iddia ediyor.

Paylaş.