302 Found

Found

The document has moved here.

Hurşit Yavaş

8

Türkiye’nin yeraltı geçmişinde adını sıkça duyuran bir isim olan Hurşit Yavaş, “Hayalet” ve “Volkan” takma isimleriyle piyasaya nam salmıştır. Genel olarak Uluslararası uyuşturucu kaçakçısı olarak kötü adam izlenimi verse de, yakın çevresi tarafından dert babası olarak bilinmektedir.

1978 yılının 1 Mayıs günü, kardeşini kurşunlayarak ölümüne sebep olan Şemsettin Şirin’i öldürerek intikamını almayı başarmıştır. 1983 yılında da uyuşturucu satışında oluşan anlaşmazlık sebebiyle Şükrü Sim’i öldürerek, ikinci cinayet suçunu işlemiştir.

Yurtiçinde 4 yıl cezaevinde hükümlü olarak yaşayan Yavaş, iki kez kaçma girişimde bulunmuştur. Yurtdışında (Hollanda’da) yasadışı uyuşturucu ticareti suçundan dolayı yakalanıp, çeşitli yasal nedenlerden dolayı ilk fırsatta İngiltere Birleşik Krallık emniyetine teslim edildi. İngiltere ülkesinde yaklaşık 4 sene cezaevinde kalan ünlü baron Yavaş, akabinde yine çeşitli yasal nedenlerden dolayı İtalya emniyetine teslim edilmiştir.

İtalya ülkesinde tam tamına 11 sene mahkum hayatı süren Hurşit Yavaş, 2007 yılının sonlarında bu cezasının tamamlamasından sonra Milli İstihbarat Teşkilatının aracılık yapmasıyla ülkemiz emniyetine teslim edildi.

Hurşit Yavaş, yakın zamanda (2010 yılında) İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü‘nün güvenlik ekipleri tarafından Kocaeli sınırında yaklaşık 70 kilogramlık uyuşturucu paketleriyle birlikte tam yedi adamıyla beraber suçüstü yakalanmıştır. Geçmişteki tüm bu yaşanan olaylardan hiç bir ders çıkaramayan ünlü mafya babası, 2010 yılının Aralık ayında yine uyuşturucu operasyonlarında yakayı ele vererek, cezaevine gönderilmiştir.

Ünlü mafya Yavaş’ın hayat hikayesi, herkesçe tanınan film yapımcısı Osman Sınav’ın filmi ”Pars Kiraz Operasyonu” filmine de konu olmuştur.

Paylaş.

8 yorum

 1. .... tarafından

  Şuanda Tekirdağ F-tipi cezaevinde yatmakta olan Hurşit Yavaş 2010 yılında FETÖ Savcıları içeri alıp Galip Öztürk hakkında ifade istemişlerdir. Savcıların istediği ifadeleri vermeyen Hurşit Yavaş’ın 85 yılında işlediği cinayetten dolayı infazını yakıp alakası olmayan uyuşturucu işinide üstüne atarak uzun yıllar cezaevine mahkum edilmiştir.

 2. .... tarafından

  Yurtdışında Yaşayan Efsane olarak bilinen meşhur türk mafya. Yurt dışında mahkemeye giderken yolların trafiğe kapatıldığı ve CİA ajanı Harry Ferguson’un LİMA 3 isimli kitabında yer verdiği(Kitapda ismi Volkan olarak geçiyor) Avrupa ve Türkiye’de birçok işin altında imzası olan ama hiç bir zaman ismi geçmeyen Yeraltının en büyük ve en tehlikeli ismi. Kapıların Arkasındaki Gerçek Baron.

  • Mehmet tarafından

   Harry Ferguson 15 yıl Hurşit Yavaş’ı yakalamak için çalışmıştır. Hurşit Yavaş İngiltere’de bir tren istasyonunda yakalandıktan sonra CİA ajanlığından istifa ederek yazar olmaya karar vermiştir. Lima 3 kitabında ise Hurşit Yavaş ile olan mücadelesini ele almıştır.

 3. Ahmet tarafından

  Arkadaşlar Bu ismi herkes bilmez ama bilende söylemeye korkar Hurşit YAVAŞ. Bu zatı muhteram ne yaptığını kimler ile çalıştığını kimse bilmez. Türkiye’de değil Avrupada bile isminden korkulan Türk.

 4. Ali tarafından

  Sedat Peker, Galip Öztürk gibi isimlerin Ağababası 80-90 yılları arasında Türkiye’nin değil tüm Avrupanın kralı olmuştur. Abdullah Çatlının bile karşısında titremiştir. İsmini herkez bilmez bilende saygıda kusur etmez.

 5. Hadi tarafından

  İsminin duyulmaması çok normal 20 seneye yakın yurtdışında İngiltere, Hollanda, İtalya ceza yatmıştır. Behçet Cantürk’ü infaz eden arkadaş. İsmi internette geçen mafya babalarının hepsi önünde ceket ilikler. Semra Özaldan haraç isteyen Abdullah Çatlı’nın kafasına silah dayamıştır fakat öldürmemiştir. Abdullah Çatlı ise ondan korkusuna onu ihbar ederek yakalatmıştır.
  Bence susurluk davasında kesinlikle parmağı var.

 6. .... tarafından

  Hadi Özcan’ın dediği gibi ;
  MEHMET HADİ ÖZCAN –
  İşte sebebini anlatıyorum, oraya geliyorum. Baktım bunlar üzerime üzerime geliyorlar, nasıl geliyorlar; Oflular bu memlekette adliyede hâkimlerin üzerinde, adam vurmuşlar, önünde adam öldürmüştür. Oflular bu memlekette esrardan, eroinden sabıkalılar, Ofluların kayınçosu Türkiye’nin, en büyük, Behçet Cantürk’ten de büyük; şu anda isimleri hiç geçmiyor; neden geçmediğini bilmiyorum İngiltere cezaevinde yatıyor Hurşit Yavaş. Türkiye’nin en büyük eroin kaçakçısı. Hurşit Yavaş Star Turizmin sabiydi. Bir sürü şeylerle uğraştığı halde, Oflulara polis koruma verdi. Polis tarafından korunuyordu Oflular. Yani, Ofluların altında polis, Ofluları bekliyordu, üstte Oflular kokain içiyorlardı. Resmi koruma verdi, vali verdirtti bunlara Kemal Mazharoğlu (Nehrozoğlu) verdirtirdi. Sefa Sirmen verdirtti.