Windows 10 activation keys for sale in Microsoft Store. At the first glance on such cheap Windows 10 serial keys sale, you'll be shocked, but it's true Office Professional Plus 2016 Key Windows 10 product Key sale buy Windows 7 Key parajumpers outlet parajumpers sale http://www.canadagoosestore.be/ parajumpers sale

PKK

0

pkk-teror-orgutu-1

PKK terör örgütü 1978‘de kurulmuştur ve hala eylemlerine devam etmektedir.

Kürdistan İşçi Partisi (Kürtçe’de Partiya Karkerên Kurdistan olarak geçer.) veya Kürtçe yazılışının kısaltılmış haliyle ”PKK’‘, Türkiye’nin güneydoğusu, Irak’ın kuzeyi, Suriye’nin kuzeydoğusu ve İran’ın kuzeybatısını kapsayan topraklarda kürt halkına özgü bir devlet kurmayı amaçlayan ve bu amaçla söz konusu toprakların Türkiye sınırları dahilinde kalan kısmına sahip olabilmek için güvenlik kuvvetleri, geçici köy korucuları ve sivillere karşı silahlı eylem yapan yasadışı silahlı örgüttür.

PKK’nın kurucusu ve kurulduğundan beridir örgüt liderliğini yapan ”Apo” takma adıyla bilinen Abdullah Öcalan, mahkum olarak yaşadığı cezaevinden avukatları aracılıyla PKK’yı yönetmeye devam etmektedir.

Bu terör örgütü daha önce de ”Kürdistan Özgürlük ve Demokrasi Kongresi” yani kısa adıyla ”KADEK” (Kürtçe’de Kongreya Azadî û Demokrasiya Kurdistanê) ve ”Kongra-Gel” (Türkçe’de Halk Kongresi anlamına gelir.) isimlerini de kullanmıştır. Terör örgütü PKK, 7. Parti Kongresi’nde bağımsız bir Kürdistan fikrinden vazgeçtiğini açıklamıştı.

PKK; Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşmiş Milletler ve NATO konseyi gibi birçok ülke ve uluslararası kuruluşlar tarafından terör örgütü olarak kabul edilmiş, ayrıca Amerika’nın uyuşturucu kaçakçıları listesinde bulunan etnik ayrılıkçı (ırkçı), militan bir örgüttür.

Emniyet Genel Müdürlüğünün yayınladığı ”Türkiye’de halen faaliyetlerine devam eden başlıca terör örgütleri” listesinde ”PKK ve KONGRA-GEL (Kürdistan Halk Kongresi – KHK)” adıyla yer almıştır.

1974 yılında Abdullah Öcalan tarafından kurulan PKK terör örgütünün ideolojisi, Marksizm – Leninizm üzerine kuruludur. PKK’nın başlangıçtaki amacı Kürdistan diye tanımlanan, Kürtlerin halkınında yaşadığı, Türkiye’nin güneydoğusu, Irak’ın kuzeyi, Suriye’nin kuzeydoğusu ve İran’ın kuzeybatısındaki bölgede bağımsız sosyalist bir Kürt devleti kurmaktı.

Bazı politikacı ve yazarlara göre PKK, terör eylemleri için Hizbullah terör örgütünün yanı sıra bazı Marksist – Leninist örgütler ile işbirliği yapmıştır. Bununla birlikte PKK’nın bazı ülkelerden maddi, manevi ve politik destek gördüğü öne sürülmektedir. Yaptığı eylemlerinin finansmanının çok büyük bir kısmı yurt dışından temin edilmektedir.

Günümüzde 6.000 – 10.000 arasında PKK terör örgütüne bağlı militan olduğu tahmin edilmektedir. Terör örgütünün bu militanları beslemek için ve çeşitli mühimmat giderleri için yılda yaklaşık 720 milyon € (euro) harcamak zorundadır.

Eylemlerini gerçekleştirdiği başlıca ülkeler şunlardır;

• Türkiye
• Irak
• İran
• Suriye

Örgüt genellikle dağlık olan kırsal alanlarda ve nüfusu yoğun olan şehirlerde faaliyet gösterir. Dağlık arazi PKK üyeleri için mağaralarda gizleme ve askeri hava operasyonlarından saklanma avantajı sunar. Kentsel alanlarda ise PKK üyeleri genellikle yerel nüfus arasına karışarak gizlenirler. PKK militanları bir dönem Yunanistan ve Suriye İstihbarat servislerinin her türlü eğitim, öğrenim ve lojistik destek kolaylıklarından yararlanmıştır.

Paylaş.