Windows 10 activation keys for sale in Microsoft Store. At the first glance on such cheap Windows 10 serial keys sale, you'll be shocked, but it's true Office Professional Plus 2016 Key Windows 10 product Key sale buy Windows 7 Key parajumpers outlet parajumpers sale http://www.canadagoosestore.be/ parajumpers sale

ETA

0

eta-teror-orgutu-1

ETA örgütü; İspanyol kökenli ‘Bask’ halkına sözde bağımsız ayrı bir devlet kurma amacı ile İspanya hükümetine ait emniyet güçleriyle ile silahlı mücadele eden terör örgütüdür. 20 Ekim 2011 yılında kendini fesh edip, eylemlerine son vermiştir. Örgütün sözde bayrağındaki yılan şekli siyaseti, balta ise silahlı mücadeleyi sembolize etmektedir.

Örgüt ilk kanlı eylemi 1968′de gerçekleştirildi. 1959 yılında Franco diktatörlüğüne karşı kurulan örgüt, İspanya’nın kuzeydoğusundaki ve Fransa’nın güney batısındaki Bask bölgesinin bağımsızlığı için 1968 yılından bu yana kanlı girişimlerde bulunan ETA örgütü, zaman içinde kültürel hakları savunma amacından sapmış, silahlı eylem biçimine yönelmiştir.

1979′da İspanya devleti tarafından Bask Bölgesinde yaşayan yaklaşık iki milyon kişiye önemli ölçüde özerklik tanınmasına rağmen tam bağımsızlık için işi uzattıkça uzatıp silahlı mücadeleye devam etmişlerdir. Batasuna ismiyle bilinen ve şu an yasaklanmış durumda olan parti de örgütün siyasi kanadını oluşturmaktaydı. Bu parti o zamanlar Bask halkının %10′u ile %20′si arasında oy toplamaktaydı. Ayrıca 1968′den bu yana düzenlediği kanlı eylemlerle 829 kişinin ölümüne neden olan ETA örgütü, İspanya ülkesinin dışında uluslararası anlamda da Avrupa Birliği ve Amerika tarafından da terör örgütü olarak kara listeye alınmıştır.

ETA, 24 Mart 2006′da yapılan ateşkes anlaşmasını ihlal etmiş ve 30 Aralık 2006′da Madrid Havaalanı’nda bir bombalı saldırı gerçekleştirmişti. ETA örgütünün eylem yaptığı 43 yıl boyunca 829 kişinin ölümüne neden olduğu söylenmektedir.

Paylaş.