400 Bad Request
400 Bad Request
Please forward this error screen to 109.203.124.146's WebMaster.

Your browser sent a request that this server could not understand:

  • (none)/gsfc8.txt (port 80)

Yakuza

0

japon-yakuza-1

”Yakuza” Japonya’da faaliyet gösteren geleneksel organize suç örgütlerinin üyelerine verilen isimdir. Yakuza’nın 17.yüzyılda ortaya çıktığı tahmin edilmektedir. Günümüzde ise dünyanın en önde gelen mafya gruplarından biridir, hatta bundan öte; bir fenomendir.

Japon hukuki termolojisine göre Yakuza örgütünde faaliyet gösteren gruplar, ”Boryokudan” yani ”şiddet” gruplarıdır. Yakuza üyeleri bunu hakaret olarak görmektedirler. Batı ülkelerinde ise Yakuza grupları bu isimden çok ”Japon mafyaları” olarak bilinir. Tıpkı İtalyan mafyaları gibi kendi ülkeleri dahil Avrupa’nın ve Asya’nın bir çok ülkesinde korkunç rakamlarda adamı bulunur.

Yakuza mafyaları genelde siyaset adamlarının arkasında görev yaparlar. Eğer siz biz Yakuza üyesi iseniz ve babanız size bir kız beğenmişse, reddetme gibi bir lüksünüz olmaz. Babanızın önerdiği kızla evlenmeyi kabul etmezseniz cezası ölümdür.

Japon mafyası ”Yakuza” nın adı, isimli bir kart oyunundan gelir. Anlamı ”hiç bir şey için iyi” demektir. Sözkonusu oyunda 8, 9, ve 3 sayılı kartların alınması 0 (sıfır) skoruna tekabül eder ve bu rakamlar;

8 = Ya
9 = Ku
3 = Sa

yani ”Yakuza” ismini oluşturur. Yakuzaların bu ismi almasının sebebi, en çok beceriyi en az şansı simgelemesidir.

Paylaş.