302 Found

Found

The document has moved here.

Luciano Leggio

0

luciano-leggio-kimdir-1

İtalya ülkesinin mafya tarihinde adını altın harflerle yazdıran Luciano Leggio, 6 Ocak 1925 yılında Sicilya’nın Carleone kasabasında doğdu. Bazı yazılı kaynaklarda soyadının ”Liggio” olarak geçtiği de görülmüştür. Ama bu soyismin daha sonra yanlış olduğu İtalyan hukuk kuruluşları tarafından doğrulanmıştır. Yani sadece bir memurun hatasıdır.

Leggio kasabasında 10 çocuklu bir çiftçi babanın çocuğuydu. Resmi kayıtlara bakıldığında ilk resmi suçunun kasabada mısır çalmak olduğu görülmüştür. Bu suçtan dolayı tam 6 ay mahkumiyet hayatı yaşayan Leggio, cezaevinden çıktıktan sonra ilk işi mısır yüzünden kendisini şikayet eden adamı öldürmek olmuştur.

Kendi mafya grubunu kurma amacıyla ilk cinayetini 1974 yılında işleyerek cezaevine gönderilmiştir. Bu olaylardan sonra 1945 yılında Michele Navarra isimli bir mafya babası tarafından tetikçi olarak işe alındı. İşe alındıktan küçük bir zaman sonra kendisini Carleone’ler içinde buldu ve Salvatore Riina, Bernardo Pravozano gibi isimler içinde Carleoneler içinde hızla rütbesi yükseldi. Bu yıllarda kendisini çok düşünen Leggio, silah zoruyla bir adamdan hayvan çiftliğini üzerine geçirmesini istemiştir ama başarılı olamadıktan sonra adamı öldürmüştür.

Bazı anlaşmazlıklardan dolayı mafya babası ve patronu Navarra ile ters düştü. 1958 yılında Navarra’nın adamlarının sokak ortasında kendisini kurşun yağmuruna tutmalarından şans eseri kurtuldu. Birkaç hafta sonra Riina ve Provenzo’nun kurşunlarına hedef olan eski patronu onun kadar şanslı değildi.

Leggio diğer mafya babalarının tam aksine cahilliğinden değil, bilgisinden bahsediliyordu. Bunun içindir ki mafya babaları arasında lakabı ”Profesör’‘ olarak kalmıştır. Navarra’nın ölümünden sonra Carleone Ailesi’nin ”Baba” sı olan Luciano Leggio hırsını ve acımasızlığını kısa sürede herkese kanıtladı. Giderek daha sık başvurduğu şiddet, mafysa grubunun diğer elemanları tarafından tepkiyle karşılandı ve rakip gruplar arasında gerilimi artırdı.

1977’de Navarra’nın öldürülmesi suçuyla hakim karşısına çıktığında avukata ihtiyaç duymayacak kadar gururlu ve bilgidiydi. Savunmasını bizzat kendisi yaptı.

Ömür boyu hapis cezası alan Leggio, 1993 yılında kalp krizi nedeniyle cezaevinde öldü. Yoksulluk içinde dünyaya gelen Luciano Leggio, öldüğünde milyonerdi.

Paylaş.