Windows 10 activation keys for sale in Microsoft Store. At the first glance on such cheap Windows 10 serial keys sale, you'll be shocked, but it's true Office Professional Plus 2016 Key Windows 10 product Key sale buy Windows 7 Key parajumpers outlet parajumpers sale http://www.canadagoosestore.be/ parajumpers sale

Türkiye’de Derin Devlet (Paralel Yapı)

0

turkiyede-derin-devlet-1

‘Derin Devlet’ yani diğer adıyla ‘Paralel Yapı’ Anayasa’da belirlenmiş olan sınırlar dışında, gerçek devlet yapısına zarar verebilecek şekilde organize bir şekilde oluşturulan ayrı bir devlet yapısı anlamı taşıyan siyasi terimdir.

1990’lı yılların ortasında patlayan ‘Susurluk Kazası’ skandalıyla giderek ülkeyi etkisi altına alan ‘Derin Devlet’ kavramı, ileri sürülen iddialara göre NATO‘ya üye olan ülkeler tarafından oluşturulan, Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli istihbarat teşkilatı olan CIA’in söz sahibi olduğu gruplar tarafından yönetilmektedir.

Türkiye’deki bazı siyaset adamları ve yetkililer ‘Derin Devlet’ için ne dedi?

Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel

”Derin devlet, devletin zaten kendisidir. Askerdir, derin devlet. Cumhuriyet’i kuran askerler, devletin yıkılmasından daima korku duyar. Halk bazen sağlanan hakları suistimal eder. Yürüyüş hakkı verildiğinde gidip cam çerçeveyi indirerek, polisle çatışır. Derin devlete ülkenin muhtaç olması, ülkenin yönetilememesinden kaynaklanır. Derin devlet şu anda devrede değil. Derin devlet, kanaatlerine göre, devleti yıkılma sınırına getirmediğiniz sürece hareket halinde değildir. Onlar ayrı bir devlet değil, ama devlete el koydukları zaman derin devlet olurlar.”

”Devletin tekliği esastır, iki devlet olmaz. Bizim ülkemizde iki devlet var. Bir derin devlet var, bir devlet var. Asıl olması gereken devlet yedek, yedek olması gereken devlet asıldır.”

12 Eylül 1980 Darbesi’nin Mimarı Kenan Evren

”Sayın Süleyman Demirel doğru söylüyor. Derin devlet biziz. Devlet zaafa uğradığında el koyarız. 1980’de Demirel’in suçu yoktu. Daha yeni gelmişti, ne yapalım? Onun dönemine rastlamıştı malesef.”

Eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener

”Derin devlet öteden beri polemiklere konu olmuştur. Bir takım güvenlik birimleri, kamu sıfatına sahip insanlar kendilerine görev ve yetki biçiyor. Türkiye’nin geleceğini koruma görevini kendilerinde buluyor. Vatan ve memleketle ilgili olarak kendilerini daha imtiyazlı sayıyor. Kendilerini vatansever görüp bazı eylemler yapmaya adıyor. Bunlar var mı, yok mu bilemem ama hiçbiri Anayasa’daki yetkileri içermiyor. Anayasadan, yasalardan alınmayan bir yetkinin devlet adına kullanımı ‘meşru yetki’ değildir. Bu kişilerin resmi ünvanları da olabilir. Yasaya dayanmıyorsa, yapılan işi devlete ait bir iş olarak görmüyorum. Ben onu ne bilinen, ne de derin devlet olarak nitelerim. Bu tip şeylere devlet bile demem.”

Emekli Milli İstihbarat Teşkilatı Mensubu Mahir Kaynak

”Derin devletin Türkiye’nin geleceğini planlayan ve bunu gerçekleştirmek için politikalar üreten bir akıl olarak tanımladım. Ancak daha sonra bu kavramın içeriği değiştirildi ve benim kesinlikle karşı olduğum, devlete rağmen faaliyet gösteren yeraltı örgütlerine derin devlet adı verildi. Yeni tanımlama o kadar yerleşti ki benim başlangıçta yaptığım tanımlama unutuldu. Asıl önemlisi derin devletin konumu ters yüz edildi. Ben onu üstün bir akıl, ülkenin en etkili gücü olarak tanımlarken birden bire büyük güçlerin kullandığı, derin devletlerin maşası olan örgütler derin devlet olarak anılmaya başlandı. Bu algılamayı değiştirmenin mümkün olmadığını görüyorum ve derin devlet olarak tanımladığım akla bundan sonra ‘Akil Devlet’ ismini veriyorum.”

Recep Tayyip Erdoğan

”Bu tür bir yapı var. Günümüze kadar bu tür yapılanmaların üzerine gidilmediği için bedelini hem millet hem devlet olarak ödedik. Yürütme olarak belirli bir yere kadar gidebiliyoruz. Bu olayların üzerine yürütme, yasama, yargı birlikte gidilmeli. Meclis araştırma komisyonlarından bir sonuç çıkmıyor. Trabzon’da attığımız adım, bunun adımıdır. Vali ve emniyet müdürünün görevden alınması ve mülkiye müfettişleri göndermek bu işin altyapısını oluşturma çabasıdır. Geçmişte ne gibi yazışmalar oldu, müdahale yapıldı mı bakılacak. Bir başka ile sıçrayabilir. Şemdinli’deki netice herkesi tatmin etmemiş olabilir. Şemdinli’den sonra bir sürü olay oldu. Sauna, Atabey çetesi çıktı. Kurumların içindeki gruplaşma bağlantılarının üzerine ısrarla ve mutlakiyetle gidilmeli.”

Paylaş.