Windows 10 activation keys for sale in Microsoft Store. At the first glance on such cheap Windows 10 serial keys sale, you'll be shocked, but it's true Office Professional Plus 2016 Key Windows 10 product Key sale buy Windows 7 Key parajumpers outlet parajumpers sale http://www.canadagoosestore.be/ parajumpers sale

Hrant Dink

0

mafya-silahi-1

Hrant Dink, 1954 yılında Malatya’da doğmuştur. Babası Sivas’ın Gürün ilçesinde, annesi Gülvart ise Sivas’ın Kangal ilçesinde dünyaya gelmiştir.
Anne ve babası 1961 yılında İstanbul’a taşınmalarının ardından boşandı. Hrant Dink ve iki kardeşi ailenin bölünmesinin ardından Gedikpaşa’daki Ermeni Yetimhanesi’ne gönderildi ve orada yaşamaya devam ettiler.

Dink bu sırada Türkiye’de gelişmekte olan sol siyasetten etkilendi. Türkiye Komünist Partisi (Marksist – Leninist) çizgisinde siyaset yapmaya başladı. Yakalandığı durumda örgüt ile Ermeni cemaati ilişkilendirilme korkusundan dolayı ismini mahkeme kararı ile Türk ismi olan ”Fırat” olarak değiştirmiştir.

Liseyi bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi‘nde Zooloji eğitimi aldı. Bir süre sonra yetimhanede birlikte büyüdükleri Rakel isimli kadın ile evlendi.

Kardeşleriyle birlikte açtıkları yayınevi ve kırtasiye işlerini sürdürürken, karısı Rakel’le birlikte kendileri gibi Anadolu’dan gelen kimsesiz ve yoksul çocukların yetiştiği Tuzla Ermeni Çocuk Kampı’nı yönetmeye başladı. Açılışından 21 yıl sonra kampa devlet el koydu. Askerliğini Denizli Piyade Alayı’nda sekiz ay kısa dönem er olarak yaptı.

hrant-dink-kimdir-2

Bazı gazetelerde kitap eleştirileri ile yazı hayatına başladı. Basında çıkan yanlış haberlere gönderdiği düzeltmeler ile adı duyulmaya başladı. İstanbul Ermeni Patrikhanesi’ne, “Ermeni toplumu çok kapalı yaşıyor, kendimizi iyi anlatırsak önyargılar kırılır.” diyerek bu amaçla Türkçe ve Ermenice bir gazete çıkarmayı önerdi. 5 Nisan 1996 yılındae ilk sayısı yayınlanan Agos Gazetesi’ni kurdu ve başyazarlığını yapmaya başladı. Agos dışında Zaman Gazetesinde ve Birgün Gazetesinde yazdı. Yazılarında Türkiye’deki her etnik topluluğun barış içinde yaşaması gerektiğinin altını çizen Hrant Dink, aynı zamanda Ermeni cemaatinin patrikhane dışında sivil bir merkezi olması gerektiğini de söylüyordu.

19 Ocak 2006 yılında, 52 yaşında iken İstanbul’da suikast sonucu yaşamını yitirdi.

Paylaş.