Windows 10 activation keys for sale in Microsoft Store. At the first glance on such cheap Windows 10 serial keys sale, you'll be shocked, but it's true Office Professional Plus 2016 Key Windows 10 product Key sale buy Windows 7 Key parajumpers outlet parajumpers sale http://www.canadagoosestore.be/ parajumpers sale

Şamil Salmanoviç Basayev

6

samil-salmanovic-basayev-kimdir-1

Şamil Salmanoviç Basayev (Rusça yazılışı: Шамиль Салманович Бас) 1965 yılında Çeçenistan’ın Vedeno şehrinin Vedeno köyünde doğmuştur. Ölümü ise 10 Temmuz 2006 tarihidir.

Kendisi Çeçen gerilla lideridir ve aynı zamanda bu bağlamda derin devletin adamıdır. Kendisini mafya kategorisinin dışında, daha çok ”Çeçen mücahidi” olarak  ele almaktayız.

1987 yılında Moskova kentinde mühendislik eğitimine başladı ancak çeşitli sebepler nedeniyle yarım bıraktı. Öğrencilik yıllarında bile devrimci kişiliği ile ön plana çıkmıştı. Moskova’da odasının duvarında Che Guevera’nın posterinin asılı olduğunu verdiği bir söyleşide dile getirdi.

1989 – 1991 yılları arasında İstanbul’da eğitim gördü. 1991 yılının Ağustos ayında Moskova’daki hükümet darbesi sırasında Boris Yeltsin taraftarları arasında yer almıştır. Adını ilk defa Çeçenistan’da yaşananları dünyaya duyurmak için bir Rus uçağını kaçırarak Ankara’ya indirdiğinde duyurdu.

1992 yılında Cahar Dudayev’in emriyle Abhazya’ya gönderilen Çeçen birliklerin komutanıyken, Abhazya’nın Gürcistan işgalinden kurtulmasında birinci dereceden etkili olan Kafkas Halkları Konfederasyonu (KHK) birliklerinin komutanlığına getirilmiştir. Abhazya’nın ardından Çeçenistan’a dönerek Dudayev’e karşı muhalefete geçen Rus yanlısı silahlı birliklerin dağıtılmasında etkili oldu. Daha sonra Dağlık Karabağ’a geçerek emrindeki mücahitler ve Azeri gönüllü askerler ile Ermenistan‘ın bölgeyi işgaline karşı koydu.

1996 yılının Nisan ayında Çeçen Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Komutanlığı’na getirildikten sonra Rus kuvvetlerinin Çeçenistan’dan ayrılmaya mecbur bırakan Cahar – Kale (Grozni) operasyonunu komutanlık etti. 1998 de Cahar – Kale’de yapılan Çeçen-Dağıstan Halkları Kongresi’nde başkan seçilmiştir. Kongrenin ikinci toplantısında alınan kararla 1 Ağustos 1999′da kurulan İslam Şurası’nın başkanlığına getirildi.

1999 senesinde Rusya devletinin Çeçenistan’ı yeniden işgali üzerine Çeçenistan’a dönerek doğu cephesi komutanlığı görevini sürdürmeye başladı. İkinci savaş sırasında da başkent Grozni’yi savunan Basayev, şehirden çekilirken yaralanmış, bir bacağının bir kısmı kopmuştur. Basayev, Devlet Başkanı Dokka Umarov’un emrinde Çeçenistan Silahlı Kuvvetleri Komutanlığı görevini sürdürmekteyken 10 Temmuz 2006 tarihinde, İnguşetya’nın Ekazevo köyü’nde, bulunduğu askeri konvoyda bulunan bombanın kendiliğinden infilak etmesi sonucu hayatını kaybetti.

Örgüt lideri Basayev‘in, Çeçen Bağımsızlık hareketinin radikal kanadını temsil ettiği düşünülmektedir. Rusya askeri güçlerine karşı düzenlediği sayısız gerilla saldırısının yanısıra sivillere yönelik girişilen bazı eylemlerden de sorumlu tutulmuştur. Beslan rehine krizi ve Nord – Ost Rehine Krizi, bu tür olaylarının en bilinenlerindendir. ABC News, Basayev’i ”Dünyanın en çok aranan teröristlerinden biri” olarak açıklamıştır. Eylül 2004′te Basayev, çoğu çocuk olan 350’den fazla kişinin yaşamını yitirdiği ve yüzlercesinin yaralandığı Beslan katliamının sorumluluğunu üstlenmiştir.

Paylaş.

6 yorum

  1. ali gündüz tarafından

    sayın admin şamil basayev ALLAH ona rahmet etsin şehadetini kabul etsin vatanı ve İSLAMIN VE ALLAHIN HÜKMÜ OLAN ŞERİATIN çeçen topraklarına hakim olması için çalışan ve uğurda şehid olan(İNŞALLAH)BİR KARDEŞİMİZDİR ONU MAFYA GİBİ HER TÜRLÜ PİSLİGİN OLDUGU BİR DÜZENLE ANMAK İŞKİLLENDİRMEK ÇOK NAHOŞ OLMUŞ BU HAKSIZLIKDIR ŞEHİDİN KEMİKLERİNİ SIZLATMAYIP BU VEBALE GİRMEYİN LÜTFEN DÜZELTİN.

  2. shamyl tarafından

    Şamil salmanoviç basayev bir islam kahramanıdir allahım a hamd olsun onun yolundayiz şu Beylikdüzü deki arkadasa söylüyorum shamyl samedow diye sorarsan kimler titriyor bak o zaman dalga geçer gibi yorumlar yapamazsın allah we resulu için hayatını adamış insanların anlatıldığı bir yerde labali olmayın rica ediyorum