Windows 10 activation keys for sale in Microsoft Store. At the first glance on such cheap Windows 10 serial keys sale, you'll be shocked, but it's true Office Professional Plus 2016 Key Windows 10 product Key sale buy Windows 7 Key parajumpers outlet parajumpers sale http://www.canadagoosestore.be/ parajumpers sale

Amerikan Mafyası

0

amerikan-mafyasi-1

Amerikan mafyası (Amerika’da yalnız ”Mafia” olarak anılır.), İtalyan – Amerikan suç örgütüdür. Sicilya mafyasına benzer bir şekilde Amerikan mafyasının resmi adı yok ve gizli bir suç grubudur.

Üyeleri arasında ”Cosa Nostra” (İtalyancada ”bizim davamız, işimiz, şeyimiz”) ismi ile tanınır. Ayrıca Amerikan basını, mafya dahil olmak üzere Amerika’daki tüm organize suç örgütlerini saptamak için ”National Crime Syndicate” (Ulusal Suç Örgütü) ismini uydurmuştur. Özellikle Sicilya’dan gelen İtalyan göçlerin ardından Amerikan mafyası, 1800′lü yıllardan sonra New York’un Lower East Side mahallesinde ve Amerika’nın doğu yakasındaki diğer bölgelerde ortaya çıktı. Kökenleri Sicilya mafyasına uzanır fakat Amerika’da ayrı bir cemiyettir.

Napolili, Calabrialı ve diğer İtalyan suç örgütleri Sicilyalılar ile birleşerek Kuzey Amerika‘nın çağdaş İtalyan mafyasını oluşturdular. Günümüzde Amerikan mafyası; Sicilya mafyası ve Camorra, Ndrangheta ve Sacra Corona Unita gibi diğer İtalyan organize suç grupları ile bir sürü suç faaliyetinde işbirliğinde bulunur.

Mevcut durumda Amerikan mafyası; New York metropol bölgesi, Philadelphia, Yeni İngiltere, Detroit ve Şikago’da etkin olması ile birlikte 20. yüzyıl boyunca Amerika çapında Cosa Nostra ailelerini barındıran 26 şehirin bulunmasının yanı sıra diğer şehirlerde de yan kuruluşlar, cemiyetler ve mafya elemanları vardı.

Kitlesel olarak ”Beş Aile” adı ile bilinen merkezi New York kenti olan beş ana Amerikan mafya ailesi vardır:

1. Gambino mafya ailesi
2. Lucchese mafya ailesi
3. Genovese mafya ailesi
4. Bonanno mafya ailesi
5. Colombo mafya ailesi

Bu mafya beş mafya ailesi Amerika’daki organize suçun kontrolünü elinde tutar. Eskiden Şikago, Detroit, Boston, Buffalo, Pittsburgh, Cleveland, Philadelphia, Providence, New Jersey ve New York şehirlerinin yanı sıra Kuzeydoğu Birleşik Devletler’in diğer kentlerinde ve Las Vegas, Tampa, New Orleans, Miami, Kansas City ve Omaha gibi ülke çapındaki kentlerdeki organize suçun çoğunun üzerine kontrolünü elinde tutardı. Her suç ailenin bağımsız bir şekilde çalışmasına rağmen en güçlü ailelerin önderlerinden oluşan ”The Commission” (Baronlar masası) vasıtası ile ülkedeki genel koordinasyon sağlanır.

Emniyet yetkilileri hala Amerikan mafyasını ABD’nin en büyük organize suç örgütü olarak nitelendirir. Günümüzde mafya faaliyetlerinin çoğu Kuzeydoğu Birleşik Devletler ve Şikago’ya sınırlanır ve İtalyan kökenli olmayan sokak çeteleri ve diğer örgütlerin sayısının artışına rağmen Amerikan mafyası, buralardaki organize suçuna egemen olmaya devam etmektedir.

Paylaş.