Mehmet Nabi İnciler (İnci Baba)

11

inci-baba-mehmet-nabi-inciler-kimdir-1

Türkiye’de yaşamış en büyük mafya babalarından Mehmet Nabi İnciler, Urfa doğumludur. İnciler’in asıl mesleği müteahhitliktir. Yeraltı dünyasında ”İnci Baba” olarak tanınır. Bulunduğu bölgede döneminin en büyük mafya babasıdır.

En büyük faaliyetlerini başkent Ankara‘da gerçekleştirmiştir. Bunun yanı sıra eski devlet adamlarından Süleyman Demirel ve sanatçı Yılmaz Güney gibi ünlü kişilerle olan yakın dostluğu ile bilinir. Yaptığı tüm pis işlerin yanında, ihtiyaç sahibi fakirlere ve yoksullara yaptığı yardımlar ile de bilinir. Discovery Channel veya National Geographic gibi dünyaca tanınan belgesel – araştırma kanallarında mafya babalarını anlatan bir çekimde kendisinden bahsedilmiştir. Ayrıca mafya babaları dışında Türk halkı da kendisini ”Filiz Akın’ın vurulma olayı” ndan dolayı çok iyi tanır.

Tansu Çiller’in, Süleyman Demirel’in yerine Doğru Yol Partisi lideri olduğu dönemlerde bir gazetecinin “Sayın Çiller sizce iyi bir lider mi?” diye sorduğu soruya; “Onu bilemeyiz. Sayın Tansu Çiller kavun değil ki dibini koklayıp da anlayalım iyi bir lider olup olmadığını… Bekleyip göreceğiz.” biçiminde espritüel bir cevap vererek uzun süre gündemi meşgul etmiştir.

İnci Baba olarak tanınan Mehmet Nabi İnciler’in resmi kayıtlara göre iştigal ettiği suçlar şunlardır;

• İhaleye fesat karıştırma
• Çek – senet tahsilatı
• Evrakta sahtecilik
• Kasten adam yaralama

İnci Baba, 1993 yılının 4 Aralık günü kendi adamı tarafından küçük çaplı bir çatışmada yanlışlıkla vurularak hayatını kaybetmiştir. (Olayın şahitlerine göre kasıtlı olabileceği de hala tartışılmaktadır.) Kendisini öldüren eski adamlarından Yakup Güven, cezasını tamamlayıp cezaevinden çıkmasına günler kala öldürülmüştür.

Paylaş.

11 Yorum

 1. Erdi bey merhaba,

  Bahsettiğiniz ‘Drej Ali’ takma isimli Ali Yasak’ın, Mehmet Nabi İnciler yani ‘İnci Baba’yı silahla yaralama olayını resmi kaynakları araştırarak teyit edebilirsiniz.

 2. osman karabacak tarafından

  nerden inci baba yı nasıl ali yasak vurmuş diyosunuz ali yasak kimki inci baba yı vurur hiç aklınız alı yomu inci baba mert bir insan dır ona kimse leke vuramaz yazan osman karabacak 05418997772

 3. emirdağlı cemal tarafından

  ben de eski kuşak babalardan inci babanın bilinmeyen bir özelliğini nakledeyim.inci baba giyim-kuşama tipine traşına çok düşkündü.en lüks marka kıyafetler giyerdi.saçları genç yaşında dökülmüştü,normalde keldir,başında peruk vardır.

 4. Kubilay tarafından

  öncelikle s.aleyküm Osman Karabacak gerçekten helal olsun sana delikanlı mert bir insansın facebookun warsa beni ekle arada bir konuşalım a.e.ol

 5. mmustafa tarafından

  Arkadaslar kesin saçmalamayi ikisinide taniyormus gibi konusmayin sn inci baba bir kaza sonucu vefat etmistir ve medya tarafindan binbir yalan uyduruldu ama sli yasak,in vurmadigi kesin çünkü taniyorum kendisini enaz sn onci baba kadar mert ve dürüst bir mafya lider kendisi uyduruk uyduruk seyler yazipta basiniza is açmayinbaska sorusu olan buyrun srasin 545 341 59 99

 6. aras inci tarafından

  ölülerin arkasından konusulmaz iyi yada kötü herkez bir dönem bir takım şeyler yaşar ve ölür.. herkeze saygılar…