İsmail Hacısüleymanoğlu (Oflu İsmail)

1

oflu-ismail-hacisuleymanoglu-kimdir-1

İsmail Hacısüleymanoğlu, ülkemizdeki üst tabaka insanların ve yeraltı dünyasının saygı duyduğu, çok geniş bir çevresi bulunan mafya babalarındandır. Piyasaya ”Oflu İsmail” takma ismiyle nam salmıştır. Ayrıca Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük Türk mafya babalarından sayılan Dündar Kılıç‘ın kayın biraderidir.

Ünlü baron Hacısüleymanoğlu, ilk yasadışı faaliyetini 1977 yılının Ekim ayında, yurtdışında (Hollanda’da) İjimuiden Deniz Limanı’nda ”Helena” adındaki yük gemisiyle 3.7 ton yeşil ot (marijuanna) taşıyarak yapmıştır. Akabinde soruştumalar nezaretinde Hollanda Emniyeti tarafından gözaltına alınmıştır.

Milliyetçi Hareket Partisi’ne yönelik gerçekleştirdiği sıcak para yardımlarıylada sık sık gündeme gelen İsmail Hacısüleymanoğlu, 1979 yılının Mart ayında alevlenen bir tartışma sonucunda Semiramis Gazinosu’nun sahibini ve şef garsonunu kurşunlayıp öldürerek yurtdışına kaçmıştır. Sözkonusu mevzuda ünlü müzik sanatçısı Esengül de cinayete kurban gitmiştir.

Bu soruşturmalarında sonrasında özel mahkemelerce tam tamına 36 sene cezaevine mahkum olarak gönderilme kararı alınan Oflu İsmail lakaplı İsmail Hacısüleymanoğlu, İngiltere ülkesinde ”Ali Osman” ismini taşıyan sahte nüfus cüzdanıyla polise muhalefet suçundan dolayı 1985 yılında bulunduğu ülkede yakalanarak gözaltına alınmıştır. 1985 yılının 15 Şubat gününde görülen davada hazır bulunması şartı ile 200.000 £ (sterlin) ödemesi karşılığında serbest bırakılmıştır ve sonrasında yine gözden kaybolmuştur.

1987 senesinde Hollanda ülkesinde hususi evi emniyet güçleri tarafından baskına maruz kalmıştır. Evinde 13 adet otomatik ağır silah çıkmıştır. Bu baskın sonrasında İsmail Hacısüleymanoğlu tekrar tutuklanmıştır. Ülkemiz mahkemelerinde idam cezası ile yargılandığından mütevellit iade edilmesi sözkonusu olmadı ve yurtdışında serbest bırakılmıştır.

İtalya’da bulunan Torino Özel Mahkemeleri’nin özel emri üzerine Hollanda ülkesinde tekrar tutuklanmıştır. Celal Erdoğan isimli şahısa yasadışı şekilde uyuşturucu satmak, uyuşturucu ticari yapan İbrahim Çalışkan isminin ölüm emrini vermek, Bulgaristan bağlantılı uyuşturucu ve yasadışı silah ticareti ile suçlanmıştır. Milano şehrindeki 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Osman Cevahiroğlu ismiyle birlikte yargılanmıştır ve 24 sene kalmak üzere cezaevine gönderildi.

1980 – 1990 yılları arasında Türk vatandaşlığından çıkarılan Oflu İsmail, 1995 senesine gelindiğinde Türk vatandaşlığına geri alınmıştır. Ünlü mafya İsmail Hacısüleymanoğlu, 2006 yılının Mayıs ayında Türkiye istihbarat yetkililerinin özel operasyonlarıyla iade alındı ve cezaevine gönderildi. 2007 senesinin ortalarına gelindiğinde ise tekrar serbest bırakılan ünlü mafya babası, aynı senenin Eylül ayının sonlarında yine yasadışı bir örgüte üye olması gerekçe gösterilerek gözaltına alınıp tutuklanmıştır.

Kendisinin bugüne dek onlarca ”çakması” ortaya çıksa da, Oflu İsmail’in adamları bu sahte mafya babalarını ortadan temizlemişlerdir.

Paylaş.

1 Yorum