Hurşit Yavaş

0

mafya-silahi-1

Türkiyenin yeraltı geçmişinde adını sıkça duyuran bir isim olan Hurşit Yavaş, “Hayalet” ve “Volkan” takma isimleriyle piyasaya nam salmıştır. Genel olarak Uluslararası uyuşturucu kaçakçısı olarak kötü adam izlenimi verse de, yakın çevresi tarafından dert babası olarak bilinmektedir.

1978 yılının 1 Mayıs günü, kardeşini kurşunlayarak ölümüne sebep olan Şemsettin Şirin’i öldürerek intikamını almayı başarmıştır. 1983 yılında da uyuşturucu satışında oluşan anlaşmazlık sebebiyle Şükrü Sim’i öldürerek, ikinci cinayet suçunu işlemiştir.

Yurtiçinde 4 yıl cezaevinde hükümlü olarak yaşayan Yavaş, iki kez kaçma girişimde bulunmuştur. Yurtdışında (Hollanda’da) yasadışı uyuşturucu ticareti suçundan dolayı yakalanıp, çeşitli yasal nedenlerden dolayı ilk fırsatta İngiltere Birleşik Krallık emniyetine teslim edildi. İngiltere ülkesinde yaklaşık 4 sene cezaevinde kalan ünlü baron Yavaş, akabinde yine çeşitli yasal nedenlerden dolayı İtalya emniyetine teslim edilmiştir.

İtalya ülkesinde tam tamına 11 sene mahkum hayatı süren Hurşit Yavaş, 2007 yılının sonlarında bu cezasının tamamlamasından sonra Milli İstihbarat Teşkilatının aracılık yapmasıyla ülkemiz emniyetine teslim edildi.

Hurşit Yavaş, yakın zamanda (2010 yılında) İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü‘nün güvenlik ekipleri tarafından Kocaeli sınırında yaklaşık 70 kilogramlık uyuşturucu paketleriyle birlikte tam yedi adamıyla beraber suçüstü yakalanmıştır. Geçmişteki tüm bu yaşanan olaylardan hiç bir ders çıkaramayan ünlü mafya babası, 2010 yılının Aralık ayında yine uyuşturucu operasyonlarında yakayı ele vererek, cezaevine gönderilmiştir.

Ünlü mafya Yavaş’ın hayat hikayesi, herkesçe tanınan film yapımcısı Osman Sınav’ın filmi ”Pars Kiraz Operasyonu” filmine de konu olmuştur.

Paylaş.