Fırat Delibaş

48

firat-delibas-kimdir-2

Ülkemizde son yıllarda adından söz ettiren genç mafya babası Fırat Delibaş, Diyarbakır doğumlu olup, Kürt kökenlidir. Takma ismi ‘Ağa’ olarak bilinir ve Türkiye’nin en ünlü kapkaç çetesi lideridir.

Diyarbakır’da dünyaya gelen Delibaş, küçük yaşlardayken ailesinin göç etmesi nedeniyle İstanbul’da yaşamaya başlamıştır.

Medyada ‘Hanımağa’ olarak bahsedilen Sevgi Özöcal ile çeşitli ortak işler yaptığı bilinmektedir. Sevgi Özöcal ile birlikte bir dönem şarkıcı Cengiz İmren’in koruma işlerini yürütmüştür. Şarkıcıları korumak dışında birçok gece kulübünü de ölüm tehditleriyle haraca bağladığı bilinmektedir. 2000’li yıllarda DEHAP’ın Gençlik Kolları’na çeşitli para yardımları yapmıştır.

30 Ekim 2003’te 2003 yılının Ekim ayında, İstanbul – Beyoğlu’nda gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda 30 ayrı mekanına baskın yapılmıştır. Bu operasyonlarda yaklaşık 300 kişilik polis ordusu görev yapmıştır. Operasyonda, suç örgütünü yönettiği iddia edilen Fırat Delibaş’ın 35 adamının yanı sıra aralarında birçok çocuğun da bulunduğu 110 kişi yakalanmıştır. Ayrıca bu operasyonlarda yakalananlar arasında Erzurum Emniyetinin eski polis memurlarından ‘Devlet’ takma isimli Efrahim Yücel de vardır. Delibaş, kurduğu suç örgütü aracılığı ile zimmetine çok büyük paralar geçirmiştir. Kazandığı kara paralarla 5 adet yarış atı aldığı, her gün neredeyse 1.000 TL’lik ganyan oynadığı tespit edilmiştir.

Delibaş, hakkında sarf edilen iddialardan sonra şu açıklamayı yapmıştır:

”Taksim Dolapdere’de Elektrik Kurumu yanındaki otoparkı işletiyorum. Daha önce ‘çete’ işleri suçundan tutuklandım. Tahliye oldum. Geçmişte yankesicilik olaylarına karışmıştım. Fakat o işleri bıraktım. Benimle beraber yankesicilik yapan kişileri sert şekilde uyardım. Onlar da artık yankesicilik yapmıyorlar. Doğu tarafından gelen çocuklara uyuşturucu sattırıp, hırsızlığa teşvik ettiğim doğru değildir. O işi başkaları yaptırıyor.”

2006 yılında, hakkında 41 yıldan 89 yıla kadar hapis cezası istemiyle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından dava açılmasına rağmen, ceza evinde tutuklu geçirdiği 3 senenin sonunda sürpriz bir şekilde beraat etmiştir.

2014 yılında İstanbul – Tarlabaşı’nda gerçekleşen ‘Polislere Saldırı’ olayından sonra, şüpheli noktaya operasyon yapılmasının ardından, mekan ve bölge sahibinin Fırat Delibaş olduğu saptanmıştır. Operasyon başarılı bir şekilde tamamlanmış; Fırat Delibaş ve 7 adamı gözaltına alınmıştır.

Yönettiği kapkaç çetesinin çökertilmesinin ardından Fırat Delibaş yerine; Siirtli Naci, ‘Bingöllü Gani’ lakaplı Gani Güner, Siirtli Murat Bayraktar, Batmanlı İbrahim Adıyaman, Diyarbakırlı Mehmet Salih Bozan ve Diyarbakırlı Mahmut Doğru gibi isimler gelmiştir.

Fırat Delibaş’ın resmi kayıtlara göre iştigal ettiği bazı suçlar:

 • Rüşvet
 • Yankesicilik
 • Hürriyeti tehdit
 • Çıkar amaçlı silahlı suç örgütü kurmak
 • Fuhuş yapan kadınları ve yaşı küçük çocukları tehdit etmek
 • Haraç almak

Delibaş, yaşamına İstanbul’da devam etmektedir.

Paylaş.

48 yorum

 1. umut tarafından

  Yanlışınız var, Fırat Delibaş’tan sonra gelenler arasında Bingöllü Gani’yi saymışsınız. Fırat denilen müptezel vaktiyle Gani’nin yanında çalışmıştır, sonradan ayrılıp kendi yolunu çizmiştir. Bilgilerinizin sağlamasını yapıp öyle not düşün.

  • Recep UÇAR tarafından

   Umut kardeş müptezel senin babandır sen kimsinki öyle tanımadığın insanlar hakkında müptezel diyorsun. dingil herif. adamın canını sıkmadan tanımadığın etmediğin biri hakkında öyle yorumlar atma..

   • Lice'li Erdal tarafından

    Selam recep kardeşim..
    Ben senin amcan Şeyhmus Uçar’ın arkadaşıyım.
    Demem o ki, sıkma canını böyle şeylerle.
    Onlar klavyeden yazarlar ancak..
    Şev baş..

  • Atalay laçin tarafından

   Fırat abi gerçekten değerli merhametli bir insandır kimseden korkmaz ama insanı üzmekten insanı kırmaktan korkar burada istediğiniz kadar hakaretler yalanlar yanlışlar yazabilirsiniz Allah biliyo bilen biliyo Fırat abiyi.lütfen tanımadan etmeden saçma yorumlar yazmayın zaten tanısanız kendinizden utanırsınız nası bu düşüncelere kapıldık diye…FIRAT DELİBAŞ dünya iyisi bir insandır bu düşünceleriniz beni utandırıyor tanımak isteyen herkes tarlabaşı çukur mahallesine gider tanışır insanlık öğrenir

 2. zaza tarafından

  fırat delibaşla bingölü gani abe beraberdi evet ama yolları ayrıldi kimse kimseye çalışmadı umut denet teneke kimseye müptezel diyemesin hele hele fırat abeye hiç diyemesin hele birde yüzüne de sen kuşkane

 3. mahmur tarafından

  ne kadar salak bir tanıtım adam fakir fukara babası ve işlendi denen her suçtan beraat etmiş biri , her ismin altına yorum yapan bazı *** kendilerini klavye başında tatmin ediyor , bu adamın büyüklük kaygısı vs yok kendi halinde yaşıyan iyilik sever ve bambaşka bir insandır bir defa görmeniz onu çooook sevmenize yetecektir , ağzı olan konuşur …ordan burdan haber kesip haber yapıp kişi tanıtıcam diye komik duruma düşmeyin resmen okurken güldüm . ailesi göç etmiş ,yankesicilik yapmış eskiden ne komik bir sitesiniz neyse altını amura atıp çıkarınca altın altındır yanlı taraflı kişi tanıtmayın ,beni kötü yoldan kurtaran bir abi olarak ellerinden öper allah sana dert vermesin derim şimdi nerde ne yapıyorsan allahın yardımı hep üstünde olsun abi her gece sana dua ediyoruz eşimle

 4. srwan tarafından

  arkadaşlar bilgileriniz yorumlarınız dan hiçbirşey anlamadım yanlız ben fırat delibaşı tanıyorum nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu ne kadar merhametli olduğunu iyi biliyorum sizden ricam yorumlarınızı atmadan önce önü görün onunla sohbet edin sonra yorum yapın burda yazılanlarla alakası yok öyle bir insan değil ….

 5. yusuf tarafından

  YANLIŞ HERŞEY YANLIŞ FIRAT DELİBAŞ HALA İSTANBULDA YAŞAMAKTADIR 2000’Lİ SENELERDE BAZI SUÇLARA KARIŞMIŞTIR . GİDİN MAHALLESİNDE GÖRÜN ÇOCUKLARA OLAN SEVGİSİNİ GARİBAN BABASIDIR ZENGİNDEN ALIP FAKİRE VERMİŞTİR 2000’DEN FAZLA AİLE BESLEMEKTEDİR

 6. Reis batman tarafından

  Biz onu tanımamış olsaydık sizlere inanç sağlardik. Adam gibi adam o halkına zarar vermeyen biri.

  • bingölüsedo tarafından

   Arkadaşlar Bi İnsanla Birşeyler Yaşamadan Yalandan Yere Yorum Yapmayın Fırat Abi Çok Güzel Bir İnsandır Ben Gözümle Yıllardır Şahit Oldum Düşeni Hep Kaldıran Yoksulluğa Sahip Çıkan Ezilmiş Kürt Gençlerine Sahip Çıkan Bu Alemde Tek İnsan Bu Ülkede Herkez İnsanları ve Gençleri Kullandı Ama Fırat Abi Bunu Yapmadı Aksine Evinden Memleketinden Kaçanı Üstünü Giydirip Karnını Doyurup Ailesini Kendi Eline Teslim Eden Birisi Bende Bu İnsanlardan Biriyim Bu Sedonun Canı Senin Yoluna Fedadır Bunu Bil Senin Değerini Böyle Bir Değer ki Herkez Bunu Anlayamaz Arkadaşlar Adam Olun Bu İnsan Hakkında Küfür Yazmayın Delikanlı Adam Yüzüne Söyler Bu Abide Böyle Bir Abidir İşte Yüze Söylüyor Arkadan Vurmuyor Saygılarımla Zaza Sedoo

 7. zaza yılmaz tarafından

  Ben fıratı 1980 de tanıyorum tam. bir diyarbakır delikanlısıydı halende öyledir.eski bir alemin içinde çıkan bir olarak diyarbakir gençlerine bu alemde sahip çıkın yoksa harcalar adamı.tüm gayri meşrucu kardeşim allaha emanet. olun

 8. Bedros baba tarafından

  Fırat daha genç20 sene evvel olaydıtantan onu kayığına bindirirdi. Haa öyle davalatdanda sıyırtamazdı. Burada babası müptezelleryazıp çiziyo akıllı olun toprak olmayın.

 9. Turgut tarafından

  Sayın Abiler Fırat Abe isterse dediğiniz tüm işleri yapmış olsun bundan size ne size dayanan bişey varmı yaptı yada yapmadı bunu bizler değil o ve yüce Rabbim bilir Fırat Abi ne olursan ol ben senin en büyük hayranınım senin izinden gidicem yoksula dost Parasıyla yoksulu ezenlere de Azrail olu cam belki Bu laflarım başıma dert açacak ama varsın açsın sana feda olsun abe
  Duacınız Abe

  • Mehmet Emin tarafından

   Senin hırsızlığını yapmışmıdır lan dingil dingil konuşma Fırat abemın hakında o Adamdır senin lafınla iş yürümez onu tanıyan tanıyor

 10. BU ALEMDE BU TÜRKİYEDE TEK BABA VARSA ODA FIRAT DELİBAŞTR. ONUN ÜSTÜNE ADAM YOKTUR ULANN KLAVYE KELİMESİ YAPAN GEVŞEKLER O KADAR ERKEKSENİZ ACIK ADRES VERİNDE SİZE Bİ TUR ATALIMMM İT OGLU İTLERRR KMSE FIRAT ABEYE LAF EDEMEZ Oqlımmmm bu dünyanın hesabı ahirete kalmazz.. Saygı ve Sevgilermle Fırat Delibaş Can abem..

 11. Fırat delibaş derin devletin yetiştirmiş olduğu beslediği derin devlete sırtını dayayarak isim yapmış bir insan değil her nereli olursa olsun gerçekten baba diye tabir edeceğimiz bir insandır yüreğine sağlık olsun fırat baba bu alemde haksızlığa uğramış delikanlilardansin bana görede alem buysa kral sensin bismil den kucak dolusu sevgiler

 12. hamit tarafından

  fırat abi kadar degerli merhametli fukara babası gelmez daha. bazı tenekeler cekemezler boş ver abi senin kalbinin güzelliği yeter allaha emanet.

 13. mahmut külünk tarafından

  fırat delibaşın yaptığı gayrimeşru işlere karşıyım ancak,ortalıkta delikanlı-baba diye gezen sedat peker’den 10 kat daha delikanlı ve babadır,fakir kürt halkına sahip çıkmıştır,devlete sırtını dayayıp ihale alıp zenginleşen babalardan değildir..not:kürt değilim

  • Bozkurt tarafından

   Hayırdır oglum kim ne kadar delikanlı nerden biliyorsun müneccim misin bilader?

   Sedat Pekeri gördün mü tanıdın mı konuşuyorsun

 14. DÜPEDÜZ O***** ****** *****ĞIN TEKİ. BURDAN ONU SAVUNANLARINDA YEDİ SÜLALESİNİ ******. ******** *****A GERİ ******M. BU VE BUNUN GİBİ ********N SOYUNU SOPUNU ******M.

 15. Sayın FIRAT DELİBAŞ’ Abi’mizi hiç görmeme rağmen Mersin’e kadar gelen insanlık ve delikanlılığı dillerde özellikle yenipazar halkkent ve Demirtaş’ta saygıda kusur edecek insan yoktur herzaman vağrolsun Rabbim gönlüne göre versin Fırat abemizin iyi akşamlar .

 16. Zazacocugu tarafından

  Arkadaslar karsisina çıkıp konusamaycgz insanlar hakında yorum yapmayın. …klavyeden yazmk ck basit delikanlisaniz sz gidin o bölge de ayar yapın …..elazgli herkese slm olsun

 17. Davut tarafından

  Ben silvanlı davut demirel mersin…..en kötümüz batının en kralına ti li li…bu ülkenin babası memleketimin çocuklarıdır…her batılı baba geçinen talebeler haddini bilsinler…..

 18. Salih tarafından

  Zazalarda kardeşlerimizdir.Her kes gemi alir dümene geçmek her babayiğitin kari deyil gemiyi yürütebilen dümene geçsin kimse kimseye çamur atmasin amedimizin ismini taşiyorsa başimizin üstüne koymak lazim,Allah yolunu açik etsin be kaza be bela

 19. CITE tarafından

  ARKADAŞLAR ÖNCELIK LE YUZUNE KOUŞAMAYACAĞINIZI ARKASINDAN KILAVYE DELIKANLILIĞI YAPARAK KONUŞMAK IYIDEIL SEVEN SEVER SEVMEYEN SEVMEZ . KÖTÜ SÖZ SAHIBININDIR ZENĞİN CALAR YOLSUZ OLUR CEZASI PARACEZASI FAKIR CALAR HIRSIZ OLUR CEZASI 30 SENE .HERKESE SELAM.?

 20. ertan1977ert@hotmail.com tarafından

  s.a abi fakir fukara babası evliyim 2 çocuğum var senden isteğim maddi inşallah cevap verirsin artık düzgün bir hayat yaşamak istiyorum bir iş yapmak istiyorum ve 40 milyar para lazım inşallah sesimi duyarsın abi

 21. Sivaslıyız tarafından

  Şimdi Burada destekleyen olmuş küfür edenler olmuş Fırat delibaşın Arkadasında yavşak paşalar generaller yoktu şimdiki gibi medya maymunlarıda Bir alevi çocugu olarak fırat delibaşın mücadelesini bu mücadelede yanındaki insanların (bazılarının) onu yolda bırakmasını yaşamız halk içinden yoksulluktan gelme insandır Ve bu alemde Sözü Geçen Nadir Abilerdendir insan astarı neyse elbiseside odur. Saygılar.

 22. Fıratın Doğusu tarafından

  Diyarbakır’lı diye birilerine batıyor anlaşılan.Asker polis altına yatıp kabadayı olmak kolay.Ya Allah bismillah Allahu ekber’le de bu ülkede bir yerelere varabilrisin.Amma velakin yiğitlik cesaret bunlarla elde edilecek kazanımlar değil.Höt desen al sana *** diyenler devletin askererine polisine ve yasasının arkasına sığınarak bu ülkede kendilerini adam diye satıyorlar.Bilen blir bilmeyenler yesin onlara afiyet olsun.

 23. Bolulu tarafından

  Fırat Delibaş gözü mal mülkte olan biri olsaydı şuanda zenginliğiyle görkemli hayatıyla parmak ısırtırdı. Lakin küçük yaşlarından itibaren fakirin fukaranın yanında olmuş kimseye yüz cevirmemiş, kibire bulaşmamış en baba isimdir. Düşünün o kadar seveni sayanı var ama yanına küçük bir çocuk bile gittiinde güler yüzlü merhametli iyi niyetiyle en güzel yüzünü gösterir. Zorda olan biri yanına gittiğnde asla geri çevrilmez. Bazı tipler tanımadan etmeden yorum yapıyor. Yeri Mekanı belli. Tarlabaşı taksimin dibi iki dakika git Fırat Babayı gör ondan sonra yorumlayın arkadaşlar. Haberlerde çıkan iddaalara Fırat Delibaş mahkeme belgeleriyle kat be kat cevap vermiştir. Haberi yapan gazeteciler tek bir kere konuşamamıştırlar.

 24. Ali tarafından

  Haci mirzayı unutmussunuz Adıyaman lı kürt Mafya babası yurtdısinda büyük isler yapmışdir.turkiyenin gelmiş geçmiş en büyük mafyalarındandır.

 25. Bra tarafından

  Herkes hayatinin bir doneminde ilerde huzun duyacagi uzulecegi hatta vicdan azabi cekegeyi hatalar yapar . Bunlar cocukluk yillari ve o yillarin verdigi cahillikden . Tabiki her isin bir adabi var legal-illegal . Bicok insanin gecmisini deşmek yerine gunumuz ve gelecegine bakmak en makuludur . *****u *****u dogmak degil sorun oyle sovulerek olmemektedir ( ; Oyle adam takdire sayandir . Sizde benim sidigim seninkinden uzaga akar cocuklugunu birakin . Bir insana saygi duymak olgunluktur .

  • Abe İle Adaş tarafından

   Mehmet Nuri Özaslan TEMO Dayı’mm bu alem de tektir, FIRAT DELİBAŞ arkadasını devlete yaslamamış kendi imkanları ile nam yapmış bir kabadayıdır diyarbakır çocukları kendisine hastadır, İnsanların yüzüne söyleyemeyeceğiniz LAfları avrat gibi arkadasından söylemeyin delikanlı olun kim ne yapmış ise kendisine yapmıştır allah la fırat abe nin arasındadır. Ben gayri meşru kovalamayan biri olarak objektif olarak baktığımda fırat abe reis denen çoğu tenekeden adam gibi adamdır, Reislerin de nasıl reis olduğunu nasıl servet yaptıkalrını arkalarını başkalarına dayıyıp onların tetikçiliklerini yaptıklarını bilmiyormuyuz sankiii tüm hemşerilerime selamlar saygılar aeo. İSt/Ş.evler.

 26. Gariban Kul tarafından

  Alayınız KESE KAĞIDISINIZ ulan millete özenmeyi bırakın sanki iyi bir bok yiyorlar da size Allah’ı sevdiren yakınlaştıranlar la beraber olun kiminle berabersen seversen ahirette onlarla beraber olacaksınız ibadetinizi yapın da dünya değilde göklerde meleklerin imrenilen isminden bahsedilen kul olun

 27. Apo batman tarafından

  Butun gayrimeshur kovalayan insanlara selam kurt bedo kurt ahmet firat delibas kurt idris turkiyenin en buyuk babalaridir huseyin baybasin diyarbakirli fakir fukarajin babsidirlar…selam hepsine

 28. Laz Delikanlısı tarafından

  Ne günlere kaldık Ey gazi Hünkar, Eşek vezir olmuş katır mühürdar Ulan adam organize hırsız bütün Hırsızlarda çıkmış savunuyor övünüyor yuh hepinize